Aktivity školy

Školní rok s Českou zemědělskou akademií

Den biopotravin

I zdravé může být chutné!

Začátek školního roku je pevně spjat s výstavou a ochutnávkou potravin v bio kvalitě. Akce je doplněna promítáním krátkých filmů a přednášek odborníků o významu ekologického zemědělství, základních principech bio produkce, vlivu kvality potravin na naše zdraví a bezpečnosti potravin.

 

 

Dny otevřených dveří

Dny otevřených dveří pořádáme v listopadu a v lednu.

V bohatém programu naleznete komentované prohlídky odborných učeben, laboratoří, dílen pro výuku praxe, školního statku, domovů mládeže, jídelny, ukázky řemesel, jízdy na koni, kynologie. Nově si návštěvníci mohou rovněž vyzkoušet řidičský trenažer osobního automobilu.

 


Masopustní průvod městem

Dlouholetou tradicí naší školy je organizace masopustního průvodu. Nechybí masopustní veselí, maškary, koblihy, hudební doprovod, soutěž o nejoriginálnější masku a oblíbené přijetí představiteli města.

Masopust je třídenní svátek, který se slaví ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Vyvrcholením masopustu je úterý, kdy prochází obcemi průvody maškar.Pletení pomlázek

K Velikonocům neodmyslitelně patří pletení pomlázky. Ale ruku na srdce, kolik kluků to dneska umí? A tak se zrodil nápad. Pořádáme pletení pomlázek a naučíme to každého, kdo projeví zájem.

Akce se těší všeobecné oblibě nejen u dospělých, ale zejména u dětí ze základních škol. Aby si na své přišla i děvčata, akce je doplněna i zdobením velikonočních vajec a přípravou velikonoční výzdoby.Jízda zručnosti

Světelské pracoviště pravidelně pořádá oblastní kolo soutěže Jízda zručnosti s traktorem a vlekem. Hlavní soutěž je vždy doplněna o doprovodné soutěže pro veřejnost. Návštěvníci si mohou změřit své dovednosti v soutěžích couvání traktoru s vlekem, ovládání hydraulického nakladače nebo v přesném ovládání hydrauliky traktoru.

Součástí akce je rozsáhlá výstava zemědělské techniky. Jako kontrast k nejnovější technice pořádá škola ze svých i zapůjčených historických zemědělských strojů malou výstavu. Na ní může návštěvník vidět, jak vypadala zemědělská technika tažená koňským potahem, i stroje poháněné stabilními motory z první poloviny minulého století.
 

Den botanické zahrady

V červnu se i obyčejná zahrada může proměnit v malou přírodní rezervaci. Přijďte se přesvědčit.

Na pozemku naší certifikované přírodní zahrady jsme vysázeli velké množství stromů, keřů, bylinek a trvalek. Na celkem 170 políčkách jsou pěstovány jak kulturní, plevelné tak i léčivé rostliny. Součástí zahrady je i přírodní jezírko s mokřadem a vodními rostlinami. Vše je udržováno v rámci praktických činností studentů a zároveň i výukou odborných předmětů.

 

Den ČZA

Školní rok vrcholí Dnem ČZA.

Akce je oblíbená především mezi humpoleckými mateřskými a základními školami. Děti mají možnost vidět zblízka zvířata chovaná na statku – peruánské lamy, mongolské ovce, černé kamerunské kozy, pávy, krávy, prasata, drůbež, králíky apod. Vyhledávané jsou rovněž ukázky výcviku psů a koní, předváděné žáky školy. Nechybí celá řada matematických, biologických a jazykových soutěží, ukázky prací žáků stavebních a autoopravárenských oborů.

 

Zájmová činnost pro žáky ZŠ

Klub mladých opravářů

Auta, motorky, čtyřkolky…. oblast zájmu nejednoho kluka. U nás mají hoši možnost splnit si alespoň část svých snů.  Ovšem bez základů by to nešlo.

Mladí opraváři se tak nejprve naučí vypořádat se s drobnými závadami na svém kole, vyzkouší si základy obrábění kovů a karosářských prací, proniknou do tajů lakýrnických postupů. A pak konečně přichází minibiky, opravdové motorky, i když v miniaturním provedení. Prozatím. Princip je totiž stejný jako u velkého stroje a jednou se znalost montáže a celkové údržby malé motorky bude mnohým z nich hodit.

Pokud kluci vydrží až do této chvíle, nastává sladká odměna v podobě jízdy na minibiku, s plnou motorkářskou výbavou a ustrojením. A navíc: naučí se, jak se chovat na silnici, aby neohrozili sebe, ani druhé, zkrátka jsou vedeni k tomu, jak být tím správným motorkářem.

Jako bonus, pro úplnost, kluky vezmeme na exkurzi do výrobního závodu malých motocyklů, čtyřkolek a motorových koloběžek.

Tak pokud jsme vás oslovili, přijďte se podívat a vyzkoušet. Stojí to za to! Á propos, holky též vítány.
 

Klub mladých řemeslníků

Víte, jak se staví rodinný dům? Slyšeli jste třeba rčení o dobrých základech, na kterých si dá správný stavař záležet? Anebo tušíte, co všechno se dá vykouzlit z kusu dřeva?

Právě na dobrodružnou výpravu do tajů stavebních řemesel zveme všechny, kteří nejen hledají odpověď na podobné otázky, ale na vlastní kůži si chtějí vyzkoušet, zač je toho loket.

Mladí řemeslníci mají jedinečnou šanci dozvědět se, jak to chodí na opravdové stavbě rodinného domu. Vyzkouší si například zdění a omítání. V odborné dílně se naučí řezat a vrtat obkladačky a obloží svojí první stěnu. Naši instalatéři jim zase ukáží několik způsobů, jak spojit potrubí a vysvětlí, jak zajistit, aby ústřední topení správně fungovalo. V tesařské dílně se účastníci kroužku seznámí s truhlářským a tesařským nářadím a vyrobí si dřevěný hlavolam.  Následuje další komnata - elektroinstalační práce - zapojování vodičů, činnost vypínačů, jističů a chráničů.

Je z čeho vybírat a mnozí zde najdou svou životní cestu. Mimochodem, na jaře vás samozřejmě vezmeme do Brna na tradiční stavební veletrh.
 

Jezdecký kroužek

Koho by nelákala jízda na koni?  Známe ji z filmových pohádek, westernů a sportovních klání. Zkrátka kůň patří mezi ušlechtilá zvířata a jízda na něm je rovna vznešenosti králů.

Jenomže tahle vznešenost začíná ve stáji. Dříve, než vyrazíte na projížďku, musíte se naučit o zvířata pečovat, což se neobejde bez tvrdé práce a sebekázně. Malí i velcí zájemci tak získávají smysl pro zodpovědnost a respekt, které jsou v téhle branži velmi důležité.

Sladkou odměnou za vynaložené úsilí budiž pohyb na čerstvém vzduchu, získání základů ježdění a hlavně nerozlučná přátelství, které lze nejlépe navázat právě u koní.

Přidáno 1. 9. 2022, autor: J4W Admin

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Zřizovatel:
Kraj Vysočina
Získali jsme:
Škola doporučená zaměstnavateli