Postav si svoje auto

Postav si svoje auto – projekt KAIPAN

Chcete si postavit vlastní automobil?

Tuto otázku položil před dvěma lety Krajský úřad Kraje Vysočina technickým školám ve svém kraji a už o rok později se po silnicích proháněly nové automobily značky Kaipan 16, které vytvořily tvůrčí týmy složené z učitelů, mistrů a žáků ze sedmi středních škol.

V druhé etapě se na výzvu Kraje Vysočina přihlásilo dokonce 9 středních škol, ve kterých se v současné době dokončuje montáž dalších modelů této značky- Kaipan 14.

Nový automobil Kaipan 14 vzniká již několik měsíců i ve školním autoservisu České zemědělské akademie v Humpolci.

Kraj Vysočina zajistil u výrobce stavebnice Kaipan nosný ocelový rám a kompletní laminátovou karosérii s originálním příslušenstvím. Další díly si museli humpolečtí pracovníci a žáci opatřit sami. Nejprve si zajistili starší automobil Škoda Favorit, jehož některé díly se použijí pro montáž Kaipanu 14. Jedná se hlavně o motor, převodové ústrojí, nápravy a příslušné komponenty.

Návrh designu karosérie i nástřik laku provedli lakýrníci firmy Auto Racek z Humpolce. Využili shodných barev znaku školy ČZA Humpolec a závodního týmu Škody a výsledkem byla krásná bílozelená karosérie doplněná o černé pruhy.

Ocelový rám karosérie byl ošetřen odolným nátěrem Komaxit ve firmě Farmet Česká Skalice. Výrobu kapotáže spodní části automobilu zajistili žáci oboru automechanik a karosář a pracovníci autoservisu z nerezového nebo duralového plechu, aby se zajistila odolnost karosérie proti korozi. Současně se prováděla montáž motoru s převodovkou a nápravami do nosného rámu. Postup montáže se popíše jednoduše, ale převážná část konstrukčních záležitostí se musela řešit někdy i velmi složitě v tvůrčím kolektivu mistrů i žáků.

Všechny ozdobné mřížky byly vypáleny z nerezového plechu laserovým paprskem pracovníky firmy ASO Humpolec podle našeho návrhu.

Vysoce náročnou záležitostí je zhotovení čalounění sedaček a interiéru Kaipanu. Tuto část jsme přenechali panu Moravcovi, který odvedl vysoce profesionální práci.

Na konci měsíce března nastal finální okamžik, nasazení kol s ozdobnými disky, které nám věnovala firma Pneu Jan Neubauer, a první jízdní zkoušky nového automobilu. Po technické prohlídce a schválení nového automobilu Kaipan 14 do provozu jsme vyrazili prezentovat naši práci na mezinárodní výstavu v Nitře.

I když je výroba nového automobilu ze stavebnice časově i odborně náročná, podařilo se pracovníkům a žákům ve školním autoservisu vytvořit krásné dílo. Vždyť kdo může říci: „Podílel jsem se na výstavbě nového automobilu!“

Přidáno 25. 7. 2018, autor: J4W Admin

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Zřizovatel:
Kraj Vysočina
Získali jsme:
Škola doporučená zaměstnavateli