Postav si svůj traktor

Opraváři zemědělských strojů z České zemědělské akademie pracují od konce loňského roku na generální opravě traktoru. Tento traktor získala škola v rámci projektu Kraje Vysočina „Postav si svůj traktor“, který vznikl jako obdoba projektu, v jehož rámci mladí automechanici staví vozidla Kaipan.

Stavebnici traktoru v krabici však žádná firma nedodává, proto byl uveden do praxe nápad věnovat školám vyřazené traktory Krajské správy a údržby silnic Vysočina. Jeden z těchto traktorů převzala v posledních měsících roku 2016 i Česká zemědělská akademie v Humpolci. Na pracovišti ve Světlé nad Sázavou, kde je vyučován obor Opravář zemědělských strojů, se pak mladí opraváři pustili do jeho generální opravy.

Protože jde o vysloužilý traktor, který pracoval při údržbě silnic, byl nad míru obvyklou poznamenán účinky soli, která způsobila silnou korozi dílů. To se samozřejmě projevilo už při celkové demontáži. Rozebrat některé díly nebylo možné bez použití autogenní soupravy a značného úsilí.

Do konce roku 2016 se podařilo traktor rozebrat. Následovala zevrubná prohlídka jednotlivých částí traktoru a rozhodování o tom, které díly budou renovovány a znovu použity a které bude nutné nahradit novými součástkami.

Žáci za pomoci učitelů odborného výcviku postupně provedli kompletní generálku přední nápravy, vyměnili převodovková kola s vylomenými zuby za nová a přetěsnili převodovku. Současně byl opravován i motor traktoru, u kterého byla vyměněna kluzná ložiska na klikové hřídeli a opraveny hlavy – sedla ventilů i ventily. Následovalo celkové přetěsnění motoru. Opravy a utěsnění se dočkala i hydraulická soustava.

Významnou práci dala oprava kabiny silně napadené korozí. Bylo nutné demontovat všechna skla, odřezat poškozené části kabiny a nahradit je novými díly. Vše musí dokonale lícovat, aby při montáži nevznikaly problémy. Vzhledem k vysokému stupni koroze na blatnících i kapotáži traktoru byly tyto díly zakoupeny nové. Ani jejich montáž se však neobešla bez problémů. Každý nový díl je třeba připasovat ke starému stroji, a případně jeho montážní prvky upravit.

Firma AUTO RACEK a.s. Humpolec přislíbila zhotovit celkový lak traktoru. Vzhled byl touto firmou navržen v zeleno – bílé kombinaci. Po nalakování ještě následovala celková montáž dílů karoserie a protažení elektroinstalace.
 

Přidáno 25. 7. 2018, autor: J4W Admin

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Zřizovatel:
Kraj Vysočina
Získali jsme: