Antigenní testování žáků

Základní informace o změnách testování účinných od 3. ledna 2022
Antigenní testování žáků

 

 

Základní informace

V období od 3. ledna 2022 do 16. ledna 2022 probíhá antigenní testování žáků dvakrát v týdnu, a to vždy v pondělí a ve čtvrtek

Od 17. ledna 2022 pak probíhá testování jednou týdně, a to v pondělí.

Testování se týká žáků, jak neočkovaných, tak očkovaných i těch, kteří prodělali nemoc. V případě, že žák nepodstoupí toto testování, je třeba, aby měl během celého dne nasazený respirátor.

Co dělat, pokud máte pozitivní antigenní test?

Pokud Vám vyjde antigenní test pozitivní, není třeba kvůli žádance kontaktovat praktického lékaře. Škola Vás bude informovat o způsobech vystavení žádanky.

Existují dvě možnosti:

  • Dostanete SMS zprávu s číslem eŽádanky. Po obdržení této zprávy půjdete na libovolné odběrové místo, které provádí PCR testy na základě žádanky. U některých míst je třeba nejdříve rezervovat termín.
  • Od školy dostanete písemné potvrzení o pozitivním výsledku antigenního testu. Toto potvrzení donesete na libovolné odběrové místo, které provádí PCR testy na základě žádanky. U některých míst je třeba nejdříve rezervovat termín. 

Seznam odběrových míst PCR testů najdete zde.

Co dělat, pokud je výsledek PCR testu pozitivní?

Pokud je výsledek PCR testu pozitivní, kontaktujte svého praktického lékaře. Následně Vás bude kontaktovat krajská hygienická stanice nebo budete vyzváni k sebetrasování. 

Nově platí povinnost nahlásit škole pozitivní výsledek PCR testu, ať už se jedná o testování ve škole nebo například nákazu v rámci rodiny.

Co se stane, když vyjde spolužákovi pozitivní antigenní test?

Pokud se tak stane během pondělního testování, pozitivní žák se již nezúčastní výuky. Ostatní ve škole zůstávají.

Pokud je některý z žáků pozitivní v rámci čtvrtečního antigenního testování, nastupuje celá třída tzv. režim test-to-stay. To znamená, že každý den podstoupí všichni spolužáci antigenní test, a to až do doby, kdy původně antigenně pozitivní žák obdrží negativní výsledek PCR testu. Pro celou třídu v tu dobu platí speciální režimová opatření – nošení respirátoru, oddělená toaleta, při jídle rozestup alespoň 1,5 metru od ostatních a žáci jsou odděleni od ostatních.

Co bude následovat, když se potkáte ve škole s pozitivním na covid-19?

Můžete se ve škole potkat s žákem, kterému vyšel pozitivní výsledek PCR testu. Pokud škola předá všechny potřebné informace krajské hygienické stanici, dostanete SMS zprávu, která bude obsahovat číslo eŽádanky, nařízení karantény a instrukce k PCR testu.

Už není třeba sebetrasování, ani neočekávejte telefonát z trasovacího centra.

 

Přidáno 31. 12. 2021, autor: Martin Viktora

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Zřizovatel:
Kraj Vysočina
Získali jsme:
Škola doporučená zaměstnavateli