Bramborový květ 2018

Rozdávaly se nejen bramborové medaile
Bramborový květ 2018

Dne 18. a 19. října 2018 proběhla na půdě České zemědělské akademie v Humpolci již tradiční soutěž O BRAMBOROVÝ KVĚT VYSOČINY 2018. Letošního sedmnáctého ročníku se zúčastnilo celkem dvanáct dvoučlenných týmů ze zemědělských škol z celé České republiky, konkrétně z Třebíče, Tábora, Březnice, Vyškova, Bystřice nad Pernštejnem, Poděbrad,  Hořic v Podkrkonoší, Olomouce, Čáslavi, Klatov, Kostelce nad Orlicí a domácích humpoleckých.

Vlastní soutěž se skládala z osmi různě obtížných částí. Soutěžící museli prokázat své znalosti nejen v testu o bramborách, technologii jejich pěstování a v poznávání chorob brambor z obrázků. Zde na ně čekaly otázky, které správně zodpoví pouze připravený student. Rovněž pro mnohé soutěžící byla obtížná soutěž v určení zemědělské mechanizace a pracovních operací z video ukázek. Rovněž poznávaní plevelů, škůdců, semen i chorob brambor na živých rostlinách byl pro mnohé zapeklitý oříšek. Že současný zemědělec se musí orientovat i v zahraničních textech a technických údajích, prokazoval test jazykových vědomostí - orientace v cizojazyčném odborném textu a překladu. Tato část soutěže byla velmi vyrovnaná a prokazuje stoupající úroveň studentů v anglickém jazyce.  Praktické dovednosti potom účastníci předvedli při stanovování škrobnatosti průmyslových brambor nebo orientačním stanovení obsahu uhličitanů v půdě (kyselosti půdy), kdy měli určit vzorek půdy nejvhodnější pro pěstování brambor. Zde nás opětovně udivila skutečnost, že chemické vlastnosti půdy jsou pro mnohé překvapením, a k znalostem o bramborách také patří. A na úplný závěr přišla i troška představivosti a schopnosti rychle vytvořit nápadité razítko z brambory.

Nejen soutěž ale i trocha zábavy je velmi nutná, a proto byl pro studenty večer uspořádán turnaj v bowlingu, při kterém se pobavili a vyměnili si své zkušenosti a poznatky.  A podle posledních informací navázali někteří studenti i pracovní a osobní spolupráci. Pro všechny účastníky byla odměnou návštěva 28. bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě, kde se dozvěděli novinky v pěstování brambor a shrnutí výsledků letošního bramborářského roku.

Celou soutěží prošli nejúspěšněji tito soutěžící: první Pavel Houšť z Vyškova, druhý Michal Novotný z Bystřice nad Perštejnem a třetí Martin Brůžek z Březnice. Pro studenty na pomyslných stupních vítězů bylo významným povzbuzením do dalšího vzdělávání převzetí věcných cen z rukou hejtmana Kraje Vysočiny a představitelů bramborářského svazu přímo na celostátní konferenci před zraky odborníků celého českého bramborářství. Ale nikdo nepřišel zkrátka – medaili dostali všichni, i když „jen“ bramborovou! Na základě výsledků můžeme hodnotit, že všichni zúčastnění prokázali dobrou znalost o pěstování brambor a zůstanou-li věrní svému oboru, nemají se čeští zemědělci obávat, že by nepřišli velmi kvalitní nástupci do oboru. A věříme, že budou i nadále zapáleni do pěstování brambor.

Česká zemědělská akademie v Humpolci již začíná připravovat další ročník soutěže, který se bude konat 17. a 18. října 2019 a všichni pevně věříme, že za rok k nám přijede opět mnoho dobře připravených studentů ve znalostech bramborářského oboru. A  pod vedením svých učitelů dokážou své znalost přetavit v kvalitní umístění ve vlastní soutěži nebo „jenom“ ve velmi kvalitní pěstování brambor ve své budoucí zemědělské praxi.

Za organizátory ČZA ing. Jiří Zajíc

Přidáno 26. 10. 2018, autor: Martin Viktora

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Zřizovatel:
Kraj Vysočina
Získali jsme:
Škola doporučená zaměstnavateli