Centrum zemědělského vzdělávání

Nejnovější investice v areálu školního statku za bezmála 60 milionů korun
Centrum zemědělského vzdělávání

Na Školním statku v Humpolci bylo slavnostně otevřeno Centrum zemědělského vzdělávání. Jedná se o nové prostory v areálu v Dusilově, které budou sloužit jak pro potřeby statku, tak především pro výuku studentů humpolecké České zemědělské akademie. Stavební práce na objektech trvaly od ledna do října letošního roku.

Školní statek v Humpolci společně s Českou zemědělskou akademií, jejichž zřizovatelem je Kraj Vysočina, už nyní fungují jako centrum zemědělského vzdělávání v regionu. Prostory statku se ale stále modernizují tak, aby odpovídaly požadovaným standardům pro moderní zemědělskou praxi. „Ve spodní části našeho areálu stojí nová prostorná hala, kam bychom chtěli umístit ve spolupráci s dovozci a prodejci zemědělské techniky nejmodernější stroje, které budou také k dispozici studentům. Zároveň se nám podařilo upravit stávající výcvikovou halu, kde je nová učebna a zázemí pro výuku,“ řekl ředitel Školního statku v Humpolci Jan Mácha. Stavba nové haly pro techniku o rozměrech 90,5 m x 20 m a rekonstrukce stávající výcvikové haly včetně vybudování interaktivní učebny přišly na více než 28 milionů korun.

Drobnochov a výkrm prasat

Další novou stavbou je stáj, ve které bude kromě tradičního výkrmu prasat, také drobnochov. „Chceme, aby se studenti měli možnosti seznámit také s chovem vodní a hrabavé drůbeže,“ upřesňuje ředitel Mácha. Nová hala pro výkrm prasat o rozloze přes 700 m2 pojme více než 700 kusů prasat a náklady na výstavbu dosáhly téměř 30 milionů korun. Prostory jsou připravené rovněž pro kompletní reprodukční proces prasat včetně připouštění, porodů selat a jejich následný odchov.

„Školní statek už dávno nejsou jen prasata a další velká hospodářská zvířata. Máme tady lamy, z menších zvířat pávy, perličky a tyto chovy rozšíříme o slepice, husy a kachny,“ dodal Jan Mácha.

Investoval Kraj a EU

Nejnovější investice v areálu školního statku v Humpolci jsou dohromady za bezmála 60 milionů korun. Investorem byl Kraj Vysočina, který na akci získal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Převzato z www.kr-vysocina.cz, autor: Ing. Eva Neuwirthová

Fotogalerie

 

Přidáno 15. 11. 2018, autor: Martin Viktora

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Zřizovatel:
Kraj Vysočina
Získali jsme: