Za odměnu do školy

Vítězové třetího ročníku soutěže „Zemědělství a lesnictví na Vysočině“ na stáži v ČZA
Za odměnu do školy

V pátek 7. 6. 2019 jsme je od rána netrpělivě vyhlíželi. Dorazit měla VIP skupinka dvaceti dětí, které v soutěži „Zemědělství a lesnictví na Vysočině“ pořádané Krajem Vysočina, prokázaly znalosti leckdy hodné středoškoláků. Jednodenní pobyt u nás jsme jim díky Kraji Vysočina  mohli poskytnout jako odměnu za úspěšnou účast v soutěži.

Programová nabídka byla opravdu pestrá. Učitelé odborných předmětů děti nejen seznámili s nabídkou vyučovaných oborů, ale dali i nahlédnout do svých učeben a odhalili skupince žáků sedmých a osmých tříd své poklady - totiž vybavení využívané při výuce. V laboratořích rostlinné výroby tak například inženýr Doubek zasvětil zemědělce-juniory do tajů rostlinolékařství. Mladým stážistům dokonce zapůjčil své přístroje na stanovení HTS, klíčivosti a odhalení neduhů nebohých rostlin. Doktor Pavlík dal dětem pro změnu k dispozici mikroskopy, Labquest legendární sady Vernier a prozradil jejich čarovné funkce. Pan inženýr Tomášek se nenechal zahanbit a o chovu koní vyprávěl s vášnivostí jemu vlastní, takže děti záhy pochopily, že kůň je zvíře nejen krásné, elegantní a užitečné, ale je i předmětem nejedné disciplíny, třeba vědecké či čistě sportovní. Paní inženýrka Filová stážisty pozvala do světa menších zvířat, než je kůň. Ukázala dětem, že k psovi patří autorita a postarala se o ukázky výcviku.

Nu a pak se šlo na naší certifikovanou přírodní zahradu, unikát a chlouba školy, kam nesmí pesticidy ani jiný nekalý rostlinný doping a celkově se musí dodržovat přísná pravidla. Po obědě stážisté zamířili na školní statek, prohlédli si naší chovnou zvířenu, svezli se na koni i v kočáře a nakonec jsme je unavili výšlapem na Orlík. Večer jsme společně strávili u ohně, opékali špekáčky, povídali a krásný den nabitý zážitky se pomalu nakláněl.

Tak díky za návštěvu, bylo nám s vámi fajn a zase někdy příště. Co takhle dát si to ještě jednou za dva za tři roky naostro při studiu?

Příběh objektivem fotoaparátu zde.

 

Přidáno 15. 6. 2019, autor: Martin Viktora

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Zřizovatel:
Kraj Vysočina
Získali jsme:
Škola doporučená zaměstnavateli