Za penězi do banky

Exkurze do České národní banky v Brně
Za penězi do banky

První říjnový den se třídy 2.A a 2.B vypravily za poznáním do Brna. Cíl: Česká národní banka - expozice "Lidé a peníze".  Téma peněz je totiž u nás právě na pořadu dne v hodinách Ekonomiky, a proto jsme se rozhodli využít svých čerstvě nabitých teoretických znalostí a prozkoumat věci pěkně zblízka.

Víte, že hmotnost všech českých mincí v oběhu přesahuje 9 426 tun, nebo že Česká republika má největší zlatou minci v Evropě a druhou největší na světě?

Podobné zajímavosti jsme se dozvěděli v rámci expozice "Lidé a peníze", která byla vytvořená ve spolupráci s Moravským zemským muzeem.  Prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách, včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Měli jsme tak jedinečnou možnost prohlédnout si unikátní dokumenty dokládající historii měnové politiky, platidla a dokonce zadržené padělky. Nejvíce nás zaujaly ukázky ochrany peněz. Dostalo se nám i příležitosti osobně si otestovat pravost bankovek v našich peněženkách. Vedle hlavní expozice ČNB rovněž uspořádala výstavu „Krása ve skle a kovu“, která vzdává hold dílu jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby.

Nutno podotknout, že ČNB je skutečně nejvyšší bankovní autoritou v zemi, tomu také odpovídají bezpečnostní opatření. Proto tentokrát omluvte absenci vlastních fotografií.  Ukázky záběrů z expozice najdete na webu ČNB, případně zhlédněte reportáž z pořadu Toulavá kamera.

Veronika Petrová, 2.B

Přidáno 6. 10. 2019, autor: Martin Viktora

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Zřizovatel:
Kraj Vysočina
Získali jsme: