Erasmus+
Stáže v zemědělství
3. září 2018 jsme vyrazili na plánovanou stáž do německého města Lüdinghausen. Po příjezdu jsme se ubytovali. Druhý den nás učitelé rozvezli na naše farmy, a poté odjeli zpět do ČR.
Já, Vojta jsem pracoval na farmě v blízkosti města Selm. Na rodinné farmě chovali asi 7 000 ks prasat, a k tomu vlastnili 300 ha orné půdy. První den na farmě jsem se seznámil s rodinou, prohlédl farmu a její zázemí. Další dny jsem většinou jezdil s traktorem a prováděl orbu, mulčování, kypření, předseťovou přípravu půdy, odvážel kukuřici, vyvážel prasečí kejdu. Některé dny jsem byl u prasat, které jsme každé ráno kontrolovali, ošetřovali a občas převáželi z ostatních farem na hlavní. Často jsme s farmářem převáželi závlahy na polích se špenátem. Na konci stáže mě rodina pozvala na večeři do restaurace. Na farmě se mi moc líbilo, lidé byli moc milí, hodní a vstřícní.
Já, Ondřej jsem byl druhý den po příjezdu odvezen na farmu, která se nacházela necelých 10km od německého města Lüdinghausen. Ubytován jsem byl v téměř novém domě v přízemí, které jsem měl celé kompletně pro svoji potřebu. Pracoval jsem na rodinné farmě, která hospodaří na 112 ha, chová okolo 2 500 ks prasat. Dále se zabývá provozem bioplynové stanice a chová 80 000 ks drůbeže. Má práce se skládala z mnoha zemědělských činností, např. krmení a očkování prasat, rozmetání vápna po kukuřici, odvoz siláže, ořezávání větví okolo polí atd. Na víkendy jsem jezdil navštěvovat mé kamarády, kteří bydleli v Lüdinghausenu. To bylo příjemné zpestření stáže. Navštívili jsme okolní města a zažili mnoho zážitků. Na konci pobytu jsem byl od rodiny pozván na společnou večeři. Na pobytu u rodiny se mi líbil hlavně jejich vstřícný přístup a zdravý smysl pro práci.
Stáž v Německu hodnotíme jako velmi vydařenou. Na farmách se nám velmi líbilo. Byla to pro nás velká příležitost a skvělá zkušenost. Jsme rádi za to, že jsme se mohli načerpat nové zkušenosti.
Auf Wiedersehen!
Vojtěch Benáček a Ondřej Kalina – studenti 4.ročníku oboru Agropodnikání se zaměřením na ekologické a konvenční zemědělství na České zemědělské akademii v Humpolci
Stáž v Aktivní stáji Berkhoff
4. září 2018 jsem navečer dorazila ke své „rodině“ do Aktivní stáje Berkhoff, nedaleko městečka Ahlenu, kde jsem měla být jeden měsíc. Po seznámení s rodinou a prohlídce statku, jsem si sedla s rodinou a vyposlechla si, jak to tu chodí. Henrich a Gitty mi vyprávěli celý příběh, jak vlastně farma vznikla.
Farma byla neobvyklá. Koně nebyli ve stájích, jak je tomu zvykem, ale ve výbězích. Ovšem výběhy byly uzpůsobeny tak, že koně museli být v pohybu, pokud chtěli vodu nebo jídlo (museli dojít na určité místo, přes trasu, kde se nacházejí například klády). Tady tedy vznikl název Aktivní stáj-koně jsou stále aktivní. Vše fungovalo na principu počítače. Několikrát za den se otevíraly krmící přístřešky na dobu 30 minut a poté se zavřely na 100 minut. Koně tedy měli k dispozici seno v podstatě celý den.
Tato stáj se neřadí mezi sportovní. Koně co tu pobíhají, jsou buď staří nebo rekreační, či mají zdravotní problém, nebo jsou určení k hiporehabilitaci.
Na farmě se nacházelo zhruba 35 koní, kteří byli rozděleni do 3 skupin- klisny, valaši a poníci. Také zde bylo pár býků a slepice. Můj úkol byl práce s koňmi (např. výcviky, ranní krmení apod.).
Při stáži jsem se naučila hodně nových věcí: vést jezdecký výcvik v jiném jazyce, pomáhat při hiporehabilitaci, horsmenshipu a porozumění systému aktivní stáje. Samozřejmě jsem byla naprosto uchvácena jejich prací a ochotou pomáhat lidem (hlavně dětem, které trpí autismem).
Ve svém volném čase jsem měla možnost si zapůjčit jízdní kolo a vyrazit do Ahlenu.
Krajina kolem farmy byla nádherná. A já si toto místo ihned oblíbila.
Měsíc uběhl velmi rychle. Den před odjezdem jsme se všichni (farmáři a učitelé, kteří našli farmy) sešli v Lüdinghasenu na večeři, kde mi Gitty nabídla další spolupráci, až dostuduji. Po večeři jsme se všichni rozloučili a my jsme šli na ubytovnu, kde jsme čekali na další den, návrat domů.
Závěrem chci říci, že mi stáž přinesla hodně nových postřehů, zážitků a nových pohledů na různé věci. Kdybych měla příležitost účastnit se další stáže, neváhala bych a jela znovu.
Eliška Králová, 4. A - Česká zemědělská akademie v Humpolci, střední škola
Přidáno 8. 10. 2018, autor: Martin Viktora